Nie jestem lekarzem stomatologiem, ale posiadam doktorat z rezultatów.

ZAPRASZAM DO LEKTURY

Michal  Katarzynski

BLOG

Doskonała skarbnica wiedzy

POTRZEBA POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA. Jedna z 7 podstawowych potrzeb Pacjenta.

Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest jedną z siedmiu najważniejszych potrzeb Pacjentów. Spełnienie tej potrzeby bardzo często decyduje o kontynuowaniu leczenia przez Pacjenta oraz o jego komforcie podczas całej wizyty.

Poniższy artykuł opisuje kilka aspektów, które pomogą Pacjentowi zachować poczucie bezpieczeństwa.

icons_blog_3

Otoczenie

Atmosfera

Na każdym etapie decydujący jest spokój i pewność siebie lekarza, przyjazne nastawienie zespołu stomatologicznego do Pacjenta oraz względem siebie. Wyjście po Pacjenta do poczekalni, uśmiech, podanie ręki i przedstawienie się, dokładne poznanie powodu wizyty oraz poznanie oczekiwań Pacjenta. Dokładne omówienie wywiadu medycznego i zapewnienie Pacjenta, że jest zdrowy lub, że jego dolegliwości nie kolidują z ewentualnym leczeniem stomatologicznym.

Warto, dbać o kurtuazję obsługową, aby lekarz pomimo efektywnej pracy na 4 ręce, miłym głosem prosił Panią asystentkę o materiał, narzędzie czy ssak. Idealny komunikat to np. Pani Doroto proszę nakładacz, bardzo proszę Panie doktorze – dziękuję Pani bardzo. Pacjent natychmiast wyczuje czy pomiędzy lekarzem, a jego asystentką panują dobre relacje.

Znieczulenia

Formuła 3x NAJ

Warto podkreślać, że stosowane znieczulenie jest 3 x naj.
Najskuteczniejsze, najbezpieczniejsze, najnowocześniejsze.
W ten sposób utwierdzamy Pacjenta, że zabieg będzie maksymalnie komfortowy. Szczególnie w sytuacji, w której czuje się zaniepokojony wizją bólu, dajemy mu gwarancję bezieczeństwa i uspokajamy.

Organizacja

Harmonogram i multimedia

Przed przystąpieniem do zabiegu, koniecznie przy biurku!, warto przedstawić Pacjentowi spójny program leczenia, tj. kolejność procedur z informacją o czasie, etapach i korzyściach. Wskazany jest zrozumiały i nieinwazyjny język. Bardzo ważne jest, aby nie stosować na tym etapie konsultacji (ani podczas leczenia) tzw. czarnych słów jak igła, krew, ciąć, wiercić, skalpel.

Warto zaufać mocy multimediów – pokazywać animacje, zdjęcia i rysunki, a na koniec rozmowy zapytać Pacjenta, czy ma jakieś pytania. To istotny punkt spotkania, poniważ na tym etapie upewniamy się, że Pacjent wszystko zrozumiał, a jeśli ma wątpliwości – jesteśmy w stanie je zażegnać i uspokoić Pacjenta.

Relacja

Kontrakt komunikacji

Również przed przystąpieniem do leczenia, warto zapytać Pacjenta o potrzebę komunikacji podczas zabiegu:

  • czy wszystko mówić
  • czy tylko zakończenie danego etapu, czynności
  • czy w ogóle nic nie mówić
  • żeby podniósł np. lewą rękę na znak przerwy

Kontrakt komunikacji pozwoli na dopasowanie się do stylu komunikacji Pacjenta i wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa.
Oczywiście wszystkie komunikaty powinny wyprzedzać czynność np. zaraz będą wibracje, płukanie.

Komunikacja

Dialog i komunikacja poza werbalna

Warto w zespole uważać na odruchy bezwarunkowe, poza werbalne jak np. sapanie i stękanie przy zakładaniu formówki. Do Pacjenta dociera bowiem komunikat – coś jest nie tak? W tym momencie profesjonalna asystentka może na sobie skupić uwagę Pacjenta zadając mu pytanie np. czy jest Panu wygodnie? Po zakończeniu czynności lekarz może zapewnić Pacjenta, że wszystko poszło zgodnie z planem.
Doskonała komunikacja oraz ergonomia pracy w zespole ma bardzo duży wpływ na to, czy Pacjent czuje się bezpiecznie przed, w trakcie i po zabiegu.
Zachowań i elementów, które mogą powodować dodatkowy stres u Pacjenta jest kilkadziesiąt, dlatego zapraszamy na nasze kursy, abyś mógł poznać je wszystkie i móc oferować DOSKONAŁĄ OBSŁUGĘ PACJENTA.